Ostatné zdravotné ťažkosti

 

Bolesti brucha
Bolesť môže byť pociťovaná mimo miesto, odkiaľ skutočne pochádza, je to tzv. prenesená bolesť. Pokiaľ pes trpí bolesťami brucha, môže zle znášať dotyky kdekoľvek v zadnej časti tela. Vo vážnych prípadoch hrozí kŕč alebo aj kolaps. Postoj psa so zdvihnutým zadkom a pokrčenými prednými nohami signalizuje bolesť, ktorá môže byť zapríčinená akútnym zápalom pankreasu.
V prípade podozrenia na akékoľvek bolesti brucha nepodávajte psovi žiadne kŕmenie, iba tekutiny, a vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára.

Zvracanie
Zvracanie väčšinou u psov neznamená príznak žiadneho onemocnenia, pes sa povracia pomerne ľahko, a zbavuje tak žalúdok zlých vecí. Pokiaľ však zvracanie trvá príliš dlho, je namieste porada s veterinárnym lekárom. Krv vo zvratkoch môže byť príznakom leptospirózy alebo niektorých otráv.
Pokiaľ je zvracanie doprevádzané hnačkou, mohlo by dôjsť k dehydratácii organizmu, podávajte preto psovi pravidelne malé množstvo vody s glukózou, a čo najskôr ho nechajte vyšetriť veterinárnym lekárom.

Hnačka
Pokiaľ sa u psa objaví hnačka, môže to byť dôsledok náhlej zmeny stravy, prijatie nejakej nečistoty či prežranie. Pokiaľ sú vo výkaloch patrné známky parazitov, podajte psovi prípravok na odčervenie. Pokiaľ sú výkaly veľmi tmavé alebo ak je vo výkaloch krv, jedná sa pravdepodobne o krvácanie z tráviaceho traktu. Veľmi svetlé a silne páchnuce výkaly môžu byť zapríčinené zlým trávením tukov.
Pokiaľ je hnačka dlhotrvajúca a je naviac doprevádzaná zvracaním alebo pokiaľ sú vo výkaloch zjavné známky krvácania, je nutné obrátiť sa na veterinárneho lekára. Pri hnačkách nepodávajte psovi pečeň a mlieko a po prvých 24 hodinách žiadnu pevnú potravu, iba vodu a nejaké ľahko stráviteľné kašovité kŕmenie. Normálnu stravu podávajte psovi až sa jeho zdravotní stav upraví.

Zápcha
V prípade, že pes nie je zvyknutý mať v jedálničku kosti, a vy mu ich podáte, môže dôjsť k zápche. Príčinou zápchy u starých psov môže byť spomalená peristaltika alebo zväčšená prostata.
Pokiaľ je príčinou zápchy podanie kostí, môže veterinár uvoľniť psovi konečník klystírom. Starším psom je dobré podávať v strave, ako prevenciu zápchy, otruby, popr. gélové preháňadlo. V prípadoch, kedy zápchu zapríčiňuje zväčšená prostata je nutná hormonálna liečba.

Nechutenstvo
Nechutenstvo môže byť výsledkom prekrmovania, môže však byť tiež spôsobené psychickými problémami psa. Pokiaľ pes úplne odmieta potravu, nemal by tento stav trvať dlhšie ako jeden deň. Môže sa tiež stáť, že pes chce jesť, ale nie je toho schopný fyzicky alebo mu prijímanie potravy pôsobí problémy a bolesti.
Pokiaľ pes odmieta potravu dlhšie než jeden deň, pokiaľ pes vykazuje s nechutenstvom ešte ďalšie príznaky horúčky alebo pokiaľ nie je schopný prijímať potravu, obráťte sa okamžite na svojho veterinárneho lekára.

Prežieranie
Pokiaľ pes prijíma veľké množstvo potravy, a napriek tomu je podvyživený, môže byť príčinou zlé vstrebávanie potravy. Pokiaľ pes prijíma primerané množstvo stravy a prijíma pritom nadmerné množstvo tekutín, môže sa jednať o onemocnenie diabetes mellitus, teda o cukrovku. Neustále ubúdanie na váhe pri normálnom množstve prijímanej stravy môže tiež znamenať nádorové onemocnenie.
Zlé vstrebávanie potravy možno po dohovore s veterinárom upraviť diétou. V ostatných popísaných prípadoch je tiež nutná včasná návšteva veterinárnej ordinácie a porada s veterinárom.

Pokusy o zvracanie s následným kolapsom
Pokiaľ sa pes pokúša neúspešne zvracať a nakoniec nasleduje kolaps, ide pravdepodobne o torziu a dilatáciu žalúdka. Táto nemoc je spôsobená náhlym nahromadením plynov v žalúdku, ktorý sa otočil okolo vodorovnej osy a uzavrel tým výstupové cesty. Tento stav môže nastať, pokiaľ pes s plným alebo aj napoly naplneným žalúdkom vykonáva prudké pohyby.
Tento stav priamo ohrozuje život psa a je nutné okamžite volať veterinárneho lekára alebo sa rýchle vydať na cestu do najbližšej veterinárnej ordinácie alebo nemocnice, je nevyhnutný chirurgický zákrok!

Slinenie, odmietanie potravy, dusenie

Tieto príznaky spôsobilo pravdepodobne cudzie teleso v tlame psa. Ďalším príznakom môže byť zjavná bolesť pri pokuse o prijatie potravy, pes sa tiež môže labou dotýkať tlamy pri pokuse o odstránenie tohoto predmetu, môže tiež nasledovať zrútenie, pričom vnútro tlamy modrie, čo signalizuje dusenie.
Pokiaľ je cudzie teleso v tlame viditeľné, pokúste sa ho šetrne odstrániť. Pokiaľ pes vykazuje známky dusenia, má pravdepodobne cudzie teleso zaklinené v krku, pokúste sa ho teda odstrániť rukou alebo tupým predmetom. V prípade, že sa vám nedarí okamžite predmet vybrať, dopravte neodkladne psa k veterinárnemu lekárovi na ošetrenie. Výtok z nosa
Pokiaľ psovi vyteká z nosa veľmi malé množstvo číreho výtoku, neznamená to obyčajne nič vážne. Výtok z nosa však môže byť tiež napohľad tmavý, hlienovitý alebo hnisavý a môže psovi brániť vo voľnom dýchaní. Nádcha býva často sprievodným znakom infekčného onemocnenia.
Pomoc veterinára vyhľadajte v prípade, že intenzívny hnisavý výtok z nosa neprestane v priebehu jednej hodiny, výtok obsahuje krv, pôsobí psovi bolesť alebo je doprevádzaný ďalšími známkami onemocnenia, ako je napr. výtok z očí. Nosné dierky a ich okolie udržujte v čistote a ošetrujte neparfumovanými krémami alebo masťami, napr. vazelínou, infadolanom alebo bórovou masťou. Psovi môžete podať vitamín C, ktorý získate u veterinárneho lekára alebo v špecializovaných predajniach. U plemien so skrátenou ňucháčovou partiou je nutné zaviesť účinnú liečbu, pretože nádcha pre ne predstavuje vysokú záťaž organizmu.

Kašeľ
Príčinou kašľa môže byť infekcia, onemocnenie pľúc, nemoc srdca, psinka, cudzie teleso v krku, dráždenie dymom alebo prachom alebo aj alergia. Suchý a dráždivý kašeľ býva príznakom infekčnej laryngotracheitídy, neustávajúci, prenikavý kašeľ môže znamenať, že pes ochorel psinkou.
Pred návštevou veterinárnej ordinácie môžete psovi podať prípravok proti kašľu, ktorého dávku určíte podľa hmotnosti psa. Pokiaľ možno, nedávajte psovi obojok, ktorý ho tiež môže dráždiť ku kašľu. Pokiaľ kašeľ do dvoch dní neustane alebo pokiaľ je sprevádzaný inými príznakmi ochorení, požiadajte o radu veterinárneho lekára.

Suchý nos
Suchý nos, pokrytý chrastami môže byť jedným z príznakov psinky. Pokiaľ je už pes starší, a možno u neho pozorovať zhrubnutie kože aj na iných miestach tela, ako sú ušnice alebo labky, ide pravdepodobne o prejav starnutia.
Pokiaľ sa pes prejavuje aj inými príznakmi nejakého onemocnenia, navštívte s ním ordináciu veterinárneho lekára.

Výtok z ucha
Drobivý výtok z ucha môžu zapríčiniť napr. roztoče, pri napadnutí kvasinkami vyteká psovi z ucha riedka, tmavá, páchnuca tekutina a hustý, žltozelený výtok je spravidla príznakom bakteriálnej infekcie. Každý výtok z ucha znamená pre psa infekciu vonkajšieho ucha.
Nepokúšajte sa psa liečiť sami, je nutné odborné vyšetrenie a návrh liečby veterinárneho lekára. Bakteriálnu infekciu je potrebné liečiť podávaním antibiotík.

Opuch

Pokiaľ má pes napuchnutú vnútornú stranu ušnice, ide o krvnú podliatinu, spôsobenú napr. bitkou s iným psom. Môže to byť tiež následok pobytu psa v prievane alebo je to príznak infekcie ucha. Pes často potriasa hlavou, ucho si driape a nakláňa hlavu na postihnutú stranu. Objaviť sa môže tiež odlišný sklon jednej ušnice alebo mokvajúce pľuzgieriky na vnútornej strane ucha.
Postihnuté ucho je potrebné vyčistiť a čo najskôr kontaktovať veterinárneho lekára.

Výtok z očí
Čistý výtok z očí signalizuje podráždenie oka, zápal spojiviek alebo zápal iného pôvodu. Príčinou hnisavého či zakaleného výtoku býva infekčné onemocnenie. Inými príčinami výtoku z očí môže byť tiež upchatie slzných kanálikov, zelený zákal alebo nejaké vírové onemocnenie.
Pred veterinárnou prehliadkou čistite okolie očí gázou, namočenou v teplej vode alebo inom prostriedku, ktorý sa používa na oplachovanie očí, ako je napr. bórová voda. Čo najskôr kontaktujte veterinárneho lekára.

Opuch
Pokiaľ má pes vypúlené oko, strnulý pohľad a prestane mrkať znamená to, že tkanivo za očami alebo oční buľva je napuchnutá. Príčinou môže byť pobyt psa v prievane, mechanické poškodenie, infekcie, nádor alebo zelený zákal.
Pokiaľ pes vykazuje známky opúchania oka, okamžite vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára.

Zvýšené močenie a nadmerný smäd
Pokiaľ sú zreteľné ďalšie príznaky, ako úbytok hmotnosti a zhoršené dýchanie, a celkovo sa stav psa viditeľne zhoršil, pravdepodobne sa jedná o zlyhanie obličiek. Zlyhanie obličiek môže byť chronické či akútne, príčinou môže byť zhubný nádor alebo vrodená vada obličiek.
PPri týchto príznakoch sa obráťte neodkladne na svojho veterinárneho lekára, ktorý psovi predpíše steroidy a infúzie. Doporučí vám tiež diétu s nízkym obsahom proteínov. V pití vody psa neobmedzujte.

Zlé udržanie moču
U psa, ktorý neudrží moč, sa toto veľmi často prejavuje v dobe spánku. Príčinou neudržania moču môžu byť problémy psychické, môže to však tiež naznačovať vrodenú vadu zlého vyústenia močovodu, pes sa môže nekontrolovane pomočiť pri epileptickom záchvate, môže to však byť spôsobené aj vysokým vekom psa alebo nejakým onemocnením. Neschopnosť udržať moč môže zapríčiniť cukrovka alebo cystitída.
Pes, ktorý neudrží moč, by mal byť čo najskôr vyšetrený veterinárnym lekárom, ktorý určí príčinu tohto problému a navrhne liečbu.

Krv v moči
Pokiaľ je moč psa sfarbený inak, ako je normálne alebo pokiaľ sa v moči objaví krv, je to známkou zápalu močového mechúra. Ten sa pomerne často prejavuje u feniek ako dôsledok infekcie, ktorá postupuje z vulvy do močovej trubice. Príčinou zápalu môžu byť tiež močové kamene.
Pes potrebuje odborné vyšetrenie veterinárnym lekárom. Močové kamene je nutné odstrániť chirurgicky.

Sčervenanie kože
Sčervenaná koža môže byť spôsobená prítomnosťou bĺch, bakteriálnou nákazou alebo zápalom kože. Zápal sa prejavuje sčervenaním, opuchom a na dotyk miestne zvýšenou teplotou kože, bolestivosťou a výtokom čírej tekutiny, neskôr potom aj hnisu, z postihnutého miesta.
Miestny zápal kože ošetrite vystrihaním srsti v okolí postihnutého miesta a omývajte vodou. Je možné aplikovať zinkovú masť. Blchy je nutné vyhubiť vhodnými prípravkami, určenými k ničeniu bĺch.

Škrabanie a svrbenie
Škrabanie môže mať mnoho príčin. Môžu to byť parazity, bakteriálna nákaza, ktorá sa prejavuje na koži malými šupinatými a červenými, zapálenými plôškami alebo tiež ôstie z tráv či chemikálie. Poškrabane prinesie psovi dočasnú úľavu, ale môže zhoršiť priebeh miestneho zápalu.
Pri podráždení kože je najprv nutné odstrániť z dosahu psa všetky možné príčiny, ktoré tento stav spôsobili. Proti parazitom, ako sú blchy, vši a roztoče použite vhodné kúpele, ktoré ich odstránia. Pokiaľ koža praská alebo mokvá, je nutné kontaktovať veterinárneho lekára.

"Sánkovanie"
Pokiaľ pes venuje príliš mnoho pozornosti svojmu ritnému otvoru a sánkuje po zadku znamená to, že má upchaté análne vačky. Naplnené vačky psa dráždia a sánkovaním si uľavuje a pokúša sa ich vyprázdniť.
Pokiaľ sami nemáte skúsenosti s vyprázdňovaním análnych vačkov psa, nechajte to na veterinárneho lekára, popr. ho požiadajte, aby vás tomuto úkonu naučil.

Pĺznutie

Väčšina psov stále trochu pĺzne. V období, kedy psom rastie srsť nová, teda na jeseň a na jar možno pozorovať zvýšené pĺznutie, ale u psov, ktoré sú chované v byte už pĺznutie nie je natoľko ovplyvnené ročným obdobím. Rozsiahle dlhodobé pĺznutie môže byť následkom hormonálnej poruchy alebo zlej výživy.
Pri kúpaní používajte špeciálne šampóny. Hormonálne poruchy vyžadujú starostlivosť veterinárneho lekára. Pokiaľ je pĺznutie spôsobené nevhodnou výživou, podávajte psovi rastlinné oleje a multivitamíny. Srsť pravidelne kartáčujte. Pokiaľ sa stav nezlepší, navštívte veterinárneho lekára.

Krívanie
Príčinou krívania môže byť vyvrtnutie, zlomenina alebo iné poranenia. Pokiaľ možno pozorovať aj opuch končatiny, môže byť zranenie pomerne vážne. Dlhodobé krívanie môže byť príznakom dysplázie panvového kĺbu alebo osteoartritídy.
Pri malom zranení nechajte psa v kľude odpočívať. V prípade, že sa stav po niekoľkých dňoch nezlepší, vyhľadajte veterinárneho lekára. Pokiaľ pes viditeľne trpí aj v kľude, vyhľadajte pomoc veterinára ihneď.


Záchvat, kŕče

Príčina záchvatu sa väčšinou stanovuje veľmi ťažko. Najčastejšou príčinou záchvatu býva epilepsia. Pes v kŕči je v prvej fáze stuhnutý, neskôr môže začať nechtiac pohybovať nohami. Na tlame sa mu objavuje pena a väčšinou sa nekontrolovane pomočí a vyprázdni. Epileptický záchvat trvá zvyčajne asi 5 minút. Kŕče, spojené so záchvatmi môžu byť prejavom psinky.
Ak sa pes povracia zaistite, aby sa svojimi zvratkami neudusil. Umiestnite psa v kľudnej, zatemnenej miestnosti, a prikryte ho. Pokiaľ má pes na krku obojok, dajte mu ho dole. Pokiaľ nie ste zoznámení s tým, že váš pes trpí epilepsiou, informujte veterinárneho lekára a riaďte sa jeho ďalšími radami.
Únava, kardiacký kašeľ, zmodranie ďasien, mdloby
Všetky tieto symptómy poukazujú na srdcové choroby, ktoré bývajú veľmi často vrodené.
Pes, ktorý vykazuje príznaky onemocnení srdca patrí do rúk veterinárneho lekára.