Rozdiely medzi psom a vlkom

 

Rozdiely medzi psom a vlkom sú hlavne v správaní a anatómii. Nájsť fyzické rozdiely medzi domestikovaným psom a vlkom nie je ťažké. Pri plemenách ako Západosibírska lajka, Malamut alebo Husky je to trochu obtiažnejšie. Pri krížencoch vlka a psa, ktoré sú uznávanými plemenami FCI ako je aj Československý vlčiak alebo Saarloosov vlčiak  je to rozhodne najťažšie.

Všeobecné rozdiely:

  • Vlci nosia chvost voľne zvesený dole, psi väčšinou nosia chvost zdvihnutý.
  • Psí chvost býva často zakrútený.
  • Psi nemajú chvostovú pachovú žľazu.
  • Vlci sa pária len raz do roka, zatiaľ čo väčšina psov dvakrát.
  • Psi majú väčší počet šteniat v jednom vrhu. U veľkých plemien nie je 12 šteniat výnimkou.
  • Papuľa väčšiny psov je kratšia ako papuľa vlkov.
  • Vlk má odlišnú tvár vďaka dlhým chlpom pod ušami, ktoré rastú dole a von.
  • Pes má oproti rovnako veľkému vlkovi až o 30 % menšiu hmotnosť mozgu.
  • Vlk je len mäsožravec, takže jeho tráviaci trakt je kratší ako u psa, ktorý je všežravec.
  • Väčšina vlkov má kliešťový zhryz, zatiaľ čo pes má nožnicový zhryz.

Pohyb

Psa od vlka odlíšime zž pri pohybe. Najviac je to poznať pri behu - vlk ladne pláva vzduchom, zatiaľ čo pes pôsobí ťažkopádne. Pri chôdzi vlk kladie vždy zadnú labu do stopy prednej laby. Všetky jeho stopy sú v jednej línii - tzv. čiarkuje. Naproti tomu pes väčšinou kladie zadné laby medzi stopy predných. Štýl pohybu je ale veľmi závislý od plemena psa.

Vlk sa snaží maximálne šetriť energiou, jeho stopa je rovná s minimom zákrut, zatiaľ čo pes často odbieha od priameho smeru. Stopa vlka je užšia a dlhšia ako stopa  rovnako veľkého psa.

Vlčiaci zdedili po vlkovi aj túto vlastnosť a to je štýl pohybu. Majú tvz. mimochodom v kluse, aj ich stopa pripomína stopu vlka viac ako u bežných plemien psov. Vlčiak sa radšej pohybuje v kluse, pričom rovnako ako vlk zdvíha nohy od zeme len minimálne, tie kmitajú tesne nad ňou. Pri kluse skláňajú hlavu do vodorovnej polohy spolu s chrbtom. Vlčí pohyb je rovnako ako u vlčiakov harmonický, ľahký, ladný a priestranný.

 

 

 Rozdiely v lebke a kostre

Jedným z najväčších rozdielov je veľkosť vnútorného uhla, teda uhla medzi líniou určenou horným a spodným okrajom očnej jamky a líniou určenou okrajom lebky. U vlkov je tento uhol veľký 40-45 stupňov. U psov je to 53-60 stupňov.

 

Ďalším rozdielom je veľkosť a tvar vydutej časti lebky, v ktorej sú umiestnené  sluchové orgány a ktoré sa nachádzajú na lebečnej spodine za jamkou čeľustného kĺbu. U vlkov a kojotov je tento výstupok veľký a vypuklý a takmer guľatý u psov je menší, stlačený a mierne stočený.

 

Na obrázku vidieť porovnanie troch lebiek. Najvrchnejšia je lebka vlka. Pod ňou je lebka vlčieho hybrida veľkosti nemeckého ovčiaka. Najspodnejšia je lebka domestikovaného ovčiarskeho psa.

                                     kostra vlka