Giardióza

 

Pôvod: Giardióza je onemocnenie, ktoré spôsobuje prvok Giardia intestinalis. Vyskytuje sa na celom svete, najviac bývajú touto chorobou postihnuté šteňatá. Táto nemoc sa vyskytuje i u volne žijúcich, nevakcinovaných mačiek a je prenosná na človeka.

Spôsob nákazy: Zdrojom nákazy je vo väčšine prípadov voda a výkaly kontaminovaných zvierat. K nákaze dochádza periorálnou cestou, teda požraním. Požrané cysty sa v tráviacom trakte mení na trofozoity, ktoré potom parazitujú na sliznici tenkého čreva. V hrubom čreve dochádza k opätovnej premene na cysty, ktoré sú vylučované výkalmi, ktoré sú opäť pre okolie infekčné.

Príznaky: Príznaky onemocnenia sa u dospelých psov väčšinou neprejavujú, pes je iba nosičom a kontaminuje okolité prostredie. Klinické príznaky možno pozorovať iba u šteniat a psov, ktorí sú na toto onemocnenie citlivejší. U tejto skupiny je prejavom nemoci zvracanie, hnačka kašovitej až vodnatej konzistencie, ktorá môže byť s prímesou hlienu, a následkom toho dochádza k chudnutiu. Ďalším prejavom môžu byť kožné potiaže alebo alergie na potravu.

Liečba: Onemocnenie môže diagnostikovať iba veterinárny lekár na základe vyšetrenia trusu. Ten potom navrhne vhodnú liečbu, ktorá spočíva v podaní prípravku proti tomuto onemocneniu.

Prevencia: Najlepším spôsobom prevencie proti tomuto onemocneniu je vakcinácia.

Očkovanie: Prvé očkovanie sa prevádza u šteniat od 6 - 8. týždňa veku.